Filters
Kategorie blogu
Blízko

Odhalte tajemství léčivé houby Reishi

Houbu Reishi mezi hříbky a liškami nenajdeme. Roste na stromech, říká se jí „božská houba nesmrtelnosti“ a již po více než čtyři tisíce let patří mezi přírodní léčiva tradiční asijské, zejména čínské, medicíny. Tato houba, v čínštině LingZhi, je u nás známá spíše pod názvem lesklokorka lesklá.

Užitečný "parazit"

Reishi patří mezi takzvané medicinální houby – tedy houby, které se využívají v alternativním lékařství. Na první pohled bychom jí však tajemné účinky rozhodně nepřisoudili.

Tato houba má silně lesklou, vějířovitou, až 30 centimetrů velkou plodnici. V mládí je špinavě žlutá, později nabírá červenohnědé, kaštanově hnědé až purpurově černé zbarvení. Její okraj je ostrý a měkký, lemovaný bíle, žlutavě i hnědočerveně.

Při houbaření je však potřeba dívat se jinam, než jsme zvyklí. Jak už jsme prozradili, nejčastěji ji totiž najdeme na kmeni či pařezu stromu. Jedná se totiž o parazitickou houbu, která strom – zejména v místě poranění – infikuje a vyvíjí se z něj. Často také napadá již odumřelé dřeviny, z nichž se živí.

Lesy se však reishi právě nehemží. Obvykle se musí prohledat stovky až tisíce stromů, abychom našli alespoň pár kousků této léčivé houby. I proto, vzhledem k jejímu nedostatku, byla dříve v Číně vyhrazena pouze pro císaře a jeho rodinu. Kdo použil Reishi pro vlastní účely, toho nemilosrdně stihl trest smrti.

Používali ji na rakovinu, astma i vitalitu

Stará čínská medicína tvrdí, že Reishi příznivě působí na délku lidského života. Proto se jí říká „houba nesmrtelnosti“ či „dlouhověkosti“. Čím si tuto přezdívku vysloužila? Reishi obsahuje všemožné zdraví prospěšné látky. Obsahuje mimo jiné všechny esenciální aminokyseliny a minerály (železo či selen), ale i vitamíny skupiny B či germánium, které vykazuje silné protionkologické účinky, a stejně jako přítomné polysacharidy podporuje imunitu. Díky antioxidantům působí houba reishi antibakteriálně a detoxikuje tělo, díky terpenoidům zase příznivě ovlivňuje naši paměť.

Tím však její kouzlo nekončí. Reishi je totiž pomocníkem také proti vzniku trombóz, potlačuje alergie, optimalizuje krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá při potížích se spánkem, má pozitivní vliv na astma i cukrovku a zlepšuje Alzheimerovu chorobu. Podporuje také činnost jater a srdce. Kromě toho mírní kašel, zlepšuje dýchání a působí také velmi příznivě na psychiku a emoční stabilitu člověka. Je to zkrátka zázračný přírodní dar, který pomáhá, kde může.

Čajové odvary i kapsle pro každý den

Houba Reishi má hořkou chuť, přesto je její využití mnohostranné. Vyrábějí se z ní například lektvary, odvary, tinktury, sirupy i tobolky léků. Je skvělá na léčbu již vzniklých zdravotních onemocnění i při preventivním použití.

Čaj z Reishi si můžeme připravit v klidu sami doma. Stačí sušenou houbu uvařit v horké vodě, přecedit a popíjet jeden až dva šálky denně. Abychom měli pevné zdraví zaručené a přitom se nemuseli namáhat s výrobou odvarů, příjemnou variantou jsou doplňky stravy v podobě kapslí.

Ty jsou připraveny tak, aby obsahovaly tu nejlepší denní dávku a našemu tělu nic nechybělo. Obsahují totiž 20x koncentrovanější extrakt, než je sušený prášek či čajový odvar, a jsou proto mnohokrát účinnější.

Jejich užívání navíc nepředstavuje nic složitého. Ráno před snídaní si dáme jednu kapsličku a zapijeme sklenicí čisté vody. Abychom se mohli těšit z léčivých účinků této houby, je potřeba užívat kapsle dlouhodobě. Trpíme-li již nějakými zdravotními potížemi, můžeme užívat 2-3 kapsle Reishi denně, což zvýší její efekt.