Filters
Kategorie blogu
Blízko

MUDr. PRIM. TOMÁŠ KAMPE O PREVENCI RAKOVINY A ÚLOZE POTRAVINOVÝCH DOPLŇKŮ

Možná si kladete otázku, proč rakovina vzniká a zda je možné její riziko ovlivnit stravou či potravinovými doplňky. Mnoho lidí si myslí, že má rakovinu v genech a je otázkou štěstí, zda ji dostane nebo ne. Studie ale prokazují, že až 40 % rakoviny vzniká za okolností, které můžeme ovlivnit. Některé souvislosti jsou obecně známé (rakovina plic a kouření, rakovina kůže a nadměrné opalování), jiné jsou však poměrně překvapivé: Téměř desetina onemocnění rakoviny prsu pramení z nadváhy a obezity. Rakovinu jícnu v 50 % případů způsobuje nedostatek ovoce a zeleniny, alkohol může za pětinu. Výzkumy ukázaly, že rakovina žaludku je v pětině případů spojena s příjmem nadměrného množství soli. Některé druhy rakoviny pak způsobuje téměř výhradně pouze životní styl. To platí například pro rakovinu ústní dutiny a vedlejších nosních dutin.

Na druhé straně, řada studií potvrzuje, že vhodnou úpravou životního stylu a některými nutraceutiky můžeme u velké skupiny nádorů riziko onemocnění výrazně snížit. Kvalitní produkty s obsahem koncentrátů ovocných a zeleninových šťáv bez chemické úpravy poskytují celé spektrum důležitých mikroživin a mohou kompenzovat nedostatečnou konzumaci ovoce a zeleniny. Doplňky obsahující extrakty nebo části rostlin či medicínských hub mohou mít však přímé protinádorové účinky. K takovým doplňkům patří například gel z aloe vera nebo kapsle s extraktem houby ganoderma lucidum, známé jako reishi.

Nakolik jsou medicínské výzkumy a důkazy o účinnosti založeny na zkoumání a hodnocení účinků původních rostlin či hub, v oblasti komerčního užívání je klíčová kvalita potravinového doplňku, který musí splňovat přísná kritéria čistoty a kvality obsažených látek.

Vhodná sestava potravinových doplňků může být silným nástrojem prevence i velkou pomocí při onkologické léčbě a snižování jejích vedlejších projevů.