Filters
Kategorie blogu
Blízko

Jak se chránit před bacily?

Znáte to – univerzální doporučení, která se opakují každou zimu a vykukují na nás z každého časopisu. Jezte hodně ovoce a zeleniny, vyhýbejte se zalidněným místům, připravujte si očistné čaje z bylin a koření. Stačí ale toto všechno k tomu, abychom se zlověstným bacilům skutečně vyhnuli? Pravda je taková, že v zimě na naše tělo útočí několikanásobně více virů a bakterií než je tomu v létě. Naše výzbroj proti nim by tedy neměla být nahodilá. Jinými slovy, buďme připraveni a nebudeme překvapeni. O to více letos, kdy zimní dny často připomínají podzim – to jsou podmínky pro mikroby a viry jako stvořené.

Bacily jsou společenské a milují teplo

Bakterie i viry, jednoduše bacily, které stojí za všemi nachlazeními, angínami, chřipkami, kašli i rýmami, milují místa, kde je hodně lidí a teplo. V zimě takových teplých míst není tolik jako v létě – ale bacily chtějí přežít a množit se, proto se na nich o to více seskupují a my si je velmi snadno odneseme domů.

Našemu zdraví neprospívají ani velké teplotní rozdíly. Ty nás v zimě připravují o imunitu. Neustálá práce na termoregulaci navíc tělo vyčerpává a je náročná na regeneraci.

Nepodceňujte pozitivní myšlení

Mohlo by se to zdát jako klišé, ale funguje to – když eliminujete stres a radujete se z maličkostí, tělo je mnohem odolnější. Psychika a fyzično spolu skutečně skvěle komunikují. Dobré psychické rozpoložení je jeden ze základních stavebních kamenů dobrého zdraví. A naopak – stres často bývá původcem méně vážných i vážnějších onemocnění. Bojujte proti němu. Skvělý je sport, dobrá nálada i bylinky – ty, pokud už stres přijde, skvěle zatočí s jeho nežádoucími účinky, tzv. volnými radikály.

Dostatek spánku

Pokud jde o zdraví a silnou imunitu, je kvalitní a dostatečně dlouhý spánek tím nejlepším lékařem. Tělo i mysl se během spánku regenerují a posilují. Dopřejte si alespoň 7 hodin spánku denně. A pokud to nejde, naučte se alespoň odpočívat – je to důležitější, než si myslíte.

Jezte dobře a kvalitně

Zdravá strava nestojí pouze na ovoci a zelenině. Důležité jsou zdravé tuky, zdroje opravdových vitamínů i základní sacharidy. Zvlášť podstatný je dostatečný příjem vlákniny a probiotických bakterií. Naše imunita totiž sídlí ve střevech. A špatně fungující střeva, to je semeniště nemocí. Přirozeně se vláknina a „dobré bakterie“ vyskytují v ovoci a zelenině. Jejich „letní“ chuť ale abychom teď v zimě pohledali. Ideálním řešením je tedy sáhnout po potravinovém doplňku, který je na tyto látky bohatý.

Pravidelný pohyb, půl zdraví

Nikdo po nás nechce žádné velké sportovní výkony. Je pravda, že jsme v zimě nastaveni spíše na úsporu energie. Nicméně základní pohyb by nám chybět neměl – i díky tomu budeme odolnější. Znáte LR Body Mission? S naším online koučem si můžete cviky přizpůsobit jen a jen svým potřebám a navíc můžete cvičit v pohodlí domova.

Udržujte se v teple

Říkaly to snad všechny maminky: pořádně se obleč, abys nenastydnul! Právě kvůli přechodům z tepla do zimy se vyplatí oblečení vrstvit. Neostýchejte se mít s sebou v kabelce nebo autě vždy teplé ponožky a svetr navíc – nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit.